Meble do domu czyli jak urządzić swoje cztery kąty?

Meble do domu

Własne „M”. To coś, o czym każdy z nas na pewnym etapie swojego życia zaczyna marzyć. Dla jednych będzie to wymarzona kawalerka, dla innych zaś wielometrowe mieszkanie czy domek. Bez względu na to jak sobie to wyobrazimy, towarzyszy tej wizji wiele pozytywnych emocji. Niezależnie, czy te pozytywne emocje wzbudza sam fakt mieszkania „na swoim”, chęć usamodzielnienia się czy zamieszkanie wspólnie z ukochaną osobą ciężko znaleźć kogoś, dla kogo taki krok w życiu byłby nieprzyjemny. W końcu urządzisz sobie wszystko tak jakbyś chciał. Meble do domu, które Ty wybierzesz.

Nasza twierdza

Niezależnie czy mamy na myśli mieszkanie w centrum miasta czy domek na obrzeżach, chcemy, aby ta przestrzeń była naszym małym królestwem. Ma to być kryjówka od codziennych zmartwień, miejsce, w którym my i nasza rodzina będziemy czuć się zarówno komfortowo jak i bezpiecznie. Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu na urządzenie wnętrza naszego miejsca zamieszkania. Nic oczywiście nie jest wieczne, przecież zawsze można zrobić remont, przemalować ściany czy zrobić przemeblowanie? Oczywiście, że można. Pytanie po prostu, czy nie lepiej poświęcić więcej czasu na planowanie, niż później zastanawiać się co można by zrobić lepiej.

Elementy wspólne

Zarówno kawalerka, wielopokojowe mieszkanie czy willa pod miastem mają ze sobą parę wspólnych rzeczy. Sypialnia, kuchnia i łazienka. Pomieszczenia te znajdują się w każdym – lub prawie każdym – miejscu zamieszkania. Dlatego warto poświęcić im chwilę i przemyśleć sprawę. Czy mój metraż pozwala mi na dwuosobowe łóżko, czy może powinienem zastanowić się nad rozkładaną sofą? Może meble kuchenne są mi obojętne i mają być zaledwie praktyczne, czy może wystrój kuchni jest dla mnie bardzo istotny? Potrzebuję w łazience wanny z hydromasażem, czy prysznic jest dla mnie podstawą? Wydają się to pytania bardzo prozaiczne, jednak każdy urządzający własne wnętrze powinien sobie je zadać. Przy urządzeniu wnętrza istotne jest również to, jak bardzo trwały efekt wywołuje moje działanie? W końcu przemalowanie ścian jest mniej czasochłonne i tańsze niż np. montaż podwieszanych sufitów. Należy więc pamiętać o priorytetach we własnym wnętrzu i starać się tak je ułożyć, żeby ewentualne remonty w przyszłości były przyjemną zmianą, nie przykrym pasmem rozczarowań.

Ważne i mniej ważne

Pomocny może okazać się swoisty podział elementów wnętrza na te stałe – jak ściany nośne, hydraulika, elektryka czy przyłącza gazowe; mniej stałe – np. kafelki, piecyki gazowe, zlewozmywaki i zmywarki, czy w końcu ruchome – takie jak meble do domu, elementy dekoracyjne itp. Oczywistym jest, że każdy z tych elementów wymaga zaangażowania i głębokiego przemyślenia. Im jednak bardziej stały charakter wyposażenia wnętrza, tym dłużej należy sprawę przemyśleć i więcej opcji wziąć pod uwagę. Może np. faktycznie w tej chwili nie wyobrażasz sobie posiadania wanny, jednak pamiętaj – łatwiej dostosować wannę do potrzeb fanatyka prysznica, niż odwrotnie.

Komfort dla wszystkich domowników

Mieszkanie jest dla nas czymś ważnym. Cała rodzina ma czuć się tam komfortowo, przytulnie i bezpiecznie. Nie jest prostym, aby dostosować do wszystkich domowników każdy element domu. Dlatego najważniejszym jest, aby urządzenie wnętrza rozpocząć właśnie od rzeczy najbardziej istotnych, aby później dopracowywanie detali w postaci stylu stołu z krzesłami, koloru i typu lodówki czy rozmiaru lustra w przedpokoju było doświadczeniem bardzo przyjemnym, a nie kojarzącym nam się z czymś nieprzyjemnym.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz, aby wnętrze urządzone było w sposób indywidualny, podejdź do niego indywidualnie! Ciesz się tym, a w konsekwencji radość sprawi nie tylko mieszkanie w wymarzonym „M”, ale również jego projektowanie!

Scroll to top